Ekonomi

Kayseri’nin Haziran İhracatı Yüzde 11,22 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kayseri’nin haziran ayı ihracatı bir önceki aya göre yüzde 11,22 azalarak 291 milyon 126 bin dolar olarak gerçekleşti.

TÜİK’in haziran ayı ihracat verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Haziran ayında ihracatımız bir önceki aya göre yüzde 11,22 azalarak 291 milyon 126 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen seneye göre yüzde 19 arttı, azalma var” dedi.

Haziran 2023’te en çok ihracat yapılan branşları ve ülkeleri anlatan Büyüksimitci, ihracat kalemleri arasında mobilya bölümünün ilk sırayı koruduğunu, bunu elektrikli ev aletleri ve kabloların izlediğini, en çok ihracat yapılan ülkelerin Almanya olduğunu söyledi. , Irak ve ABD. kayıt edilmiş:

“Döviz kurlarının reel seviyelere dönmesi rekabetçi kesimlerimiz için oldukça iyi olacak ama Avrupa ve ABD’de de ciddi bir durgunluk var. Sonuç olarak bu durgunluk bizi de etkiliyor. Kayseri olarak her zaman iki kat fazla ihracat yapıyoruz. Bu açıdan bakıldığında ülkemizin cari fazlası var” şeklinde konuştu ve “İnşallah bu şekilde devam ederek Türkiye’nin cari açığa katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in kaynakların ihracata ve yatırıma yönlendirilmesi konusundaki açıklamaları bizim için çok değerli. İnşallah hükümetimizin ortaya koyacağı öngörülebilir programla kayıplarımızı telafi edeceğiz. Şehrimizin ihracatına katkı sağlayan tüm sanayicilerimize ve çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” – KAYSERİ

koprubasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu