Haber

Rusya’dan Nijer’deki darbeye ilişkin açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Nijer’deki duruma ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un 26 Temmuz’da görevden alındığı belirtilirken, ordunun yönetimi devraldığı Nijer’deki gelişmeler yakından takip edildi.

açıklamada, “Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’de anayasal düzeni diplomatik yollarla yeniden tesis etmek için adımlar atıyor. Rusya, ECOWAS’ın mevcut krizden çıkış yollarını bulma çabalarına destek veriyor. Türkiye’de düzenlenen olağanüstü zirvede, Mohamed Bazoum’u kurtarmak amacıyla Nijer’e olası bir silahlı müdahale için yedek kuvvet seferber etme kararı aldı.Nijer ordusu ise herhangi bir dış müdahaleye karşı mücadeleye hazır olduğunu açıkladı.Ayrıca sivil toplum temsilcileri de katıldı. Bir toplantıda geçiş hükümeti kurulması konusunda bilgi verdiler.”ifadeler kullanılmıştır.

Rusya’nın Nijer’deki son duruma ilişkin görüşüne yer verilen açıklamada, “Nijer’deki krizin askeri analizinin ülkede uzun vadeli bir çatışmaya ve bir bütün olarak Sahel-Sahra bölgesindeki durumun keskin bir şekilde istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine inanıyoruz.”uyarıldı.

akorenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu